Pri Galilejevem daljnogledu je objektiv zbiralna leča, okular pa razpršilna leča. Desni gorišči obeh leč (na sliki) sta v isti točki, Foku = Fobj.
Najprej postavimo objektiv z goriščem Fobj in konstruirajmo realno sliko predmeta. Narišimo žarke, ki prispevajo k nastanku slike vrha predmeta. Rdeči žarek je vzporedni žarek (vzporeden optični osi), ki po prehodu skozi objektiv seka optično os v gorišču objektiva. Modri žarek je središčni za objektiv, skozi objektiv gre naravnost. Realno sliko dobimo, kjer se vzporedni in središčni žarek sekata. Zeleni žarek je še en žarek, ki prispeva k nastanku realne slike in seka optično os objektiva med objektivom in goriščem objektiva.
Kako se spremeni smer rdečemu žarku, vemo, ker gre njegov (desni) podaljšek skozi gorišče okularja – po prehodu skozi okular je rdeči žarek vzporeden optični osi. Če rdeči žarek, ki prehaja okular, podaljšamo v levo, nam presečišče tega podaljška in zelenega žarka določa lego navidezne slike vrha predmeta.
Ko vemo, kje vidimo navidezno sliko, lahko narišemo tudi novo smer modrega žarka – navidezno izhaja iz navidezne slike vrha predmeta.